Zbyszek Linkiewicz image

Zbyszek Linkiewicz

ur. 05 listopada 1946
 
Edukacja | Sport
 
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Niechanowie
60-lecie SZS "Wielkopolska"

Brązowa Odznaka "Za Zasługi Dla Sportu"

Brązowa Odznaka za zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego

Legitymacja Członka LZS

Legitymacja WOPR

Legitymacja nauczycielska

Medal LZS

Medal w uznaniu zasług z okazji 65-lecia LZS

Odznaka Honorowa Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego

Odznaka Zasłużonego Działacza LOK

Odznaka Zasłużonego Organizatora Turystyki LZS

Odznaka za Zasługi w Rozwoju LZS Województwa Poznańskiego

Złota Odznaka Honorowa LZS za wybitne zasługi położone dla rozwoju kultury fizycznej i turystyki na wsi

Złota Odznaka za zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego

spotkanie z grupą projektową

wraz z grupą projektową

16

Pochodzenie

Urodzony na statku Atlantic w drodze z Włoch do Anglii 5 listopada 1946 roku. Ojciec Henryk był nauczycielem i dyrektorem szkoły. Matka Helena zajmowała się domem. Miał trzech młodszych braci.

Edukacja

Już w dzieciństwie przejawiał duże zainteresowanie aktywnością fizyczną. Ulubioną grą był palant a także dwa ognie i siatkówka. Ukończył szkołę podstawową i pięcioletnie Liceum Pedagogiczne w Wągrąwcu (dzisiejszy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych) oraz w latach 1976-80 Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Nie był wzorowym uczniem, ale miał wielu przyjaciół. W szkole średniej zaczął interesować się sportem oraz nauczył się grać w piłkę ręczną

Praca nauczyciela

Przez pierwszy rok pracy miał stopień nauczyciela (obowiązywały wtedy inne stopnie niż dziś) i do każdej lekcji musiał przygotowywać się pisemnie i pisać konspekty, a do wychowania fizycznego osnowy lekcyjne. Po roku pracy, zdając egzamin przed komisją powołaną przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Gnieźnie (dziś starostwo powiatowe)  otrzymał stopień nauczyciela kwalifikowanego oraz został zwolniony z obowiązku pisemnego przygotowywania się do lekcji. Po zmianie ustawy Karta Nauczyciela w dniu  1 lipca 1971 roku uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. W trakcie pracy otrzymywał nagrody dyrektora szkoły, naczelnika gminy (dziś wójta). Były to nagrody finansowe nie tytularne. W 1983 roku otrzymał "Złotą Odznakę Honorową LZS" za wybitne zasługi położone dla rozwoju kultury fizycznej i turystyki na wsi. W 1987 roku został odznaczony odznaką „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego”, w 2007 roku odznaką honorową „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego” oraz w 1984 roku Srebnym Krzyżem Zasługi. W 2010 roku otrzymał "Złotą Odznakę Za Zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego". W zawodzie naczyciela pracował 36 lat. Nie wie, co uważać za sukces w pracy nauczyciela: "twierdzono zawsze, że to zawód nieproduktywny, niewymierny". Może to, że udało mu się przepracować ten czas i żaden uczeń czy uczennica nie doznali wypadku na lekcji wychowania fizycznego. Być może to, że kilkoro uczniów ukończyło studia na kierunku wychowania fizycznego i również zostali nauczycielami. Lub kiedy uczył fizyki, chemii, biologii kilkoro uczniów ukończyło studia na tych kierunkach. A może fakt, że przez cały okres pracy w tym zawodzie odczuwał pełną satysfakcję z wykonywanego zawodu, czuł się do niego powołanym.

Życie prywatne

Swoją żonę Czesławę poznał w 1964 roku, pracując wspólnie w szkole w miejscowości Kędzierzyn, a 16 kwietnia 1967 roku wzięli ślub. Ma dwójkę dzieci, starszego syna Andrzeja i córkę Magdalenę.

Zainteresowania

Oprócz sportu i aktywności fizycznej interesuje się motoryzacją i bardzo lubi programy popularno-naukowe (głównie przyrodnicze). Lubi gotować, a szczególnie w sezonie letnim grillować, z czego słynie wśród swoich znajomych.

Działalność w sekcjach sportowych

W latach 1966-74 założył i prowadził w Szkole Podstawowej w Kędzierzynie oraz w Szkole Podstawowej w Szczytnikach Duchownych (powiat gnieźnieński) szkolne koło LOK - sekcję strzelecką, prowadząc zajęcia na strzelnicy z karabinka kbks i pneumatycznego, osiągając sukcesy na zawodach powiatowych. Jednocześnie założył sekcję piłki ręcznej dziewcząt i chłopców, a jego drużyna, choć z małej szkoły wiejskiej, potrafiła wygrywać z dużo większymi szkołami z Gniezna. Po przejściu w 1974 roku do pracy w Zbiorczej Szkole Gminnej w Niechanowie nadal zajmował się piłką ręczną (jego ulubiona dyscyplina sportowa) oraz lekkoatletyką – czwórbój lekkoatletyczny. W listopadzie 1994 roku z inicjatywy posła Tadeusza Tomaszewskiego utworzono grupę założycielską składająca się z 18 osób, która po przygotowaniu odpowiednich dokumentów, złożyła wniosek do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (dziś Urząd Marszałkowski) o zarejestrowanie Uczniowskiego Klubu Sportowego „NIECHAN”.  3 kwietnia 1995 roku klub zarejestrowano. Na pierwszym zebraniu członków Zbigniew Linkiewicz został wybrany do pełnienia funkcji prezesa, którą piastuje do chwili obecnej.

Znaczenie postaci

Charyzmatyczna i pozytywna postać, która miała ogromny wpływ na rozwój gminy Niechanowo w kwestii sportu. Człowiek zarażający swoją siłą, energią oraz pasją innych. Mimo przejścia na emeryturę, nadal czynnie uczestniczy w życiu sportowym szkoły i gminy, a udział ten wynika z wewnętrznej potrzeby społecznego zaangażowania. Aktywnie działający w LZS-ach, Polskim Związku Tenisa Stołowego, za co został wielokrotnie nagrodzony odznaczeniami. Współtworzył sekcję tenisa stołowego w Szkole Podstawowej w Niechanowie z ramienia UKS Niechan. Nawiązał współpracę z Klubem Sportowym "Stella" w Gnieźnie, co zaowocowało fuzją dwóch klubów i stworzeniem jednej Sekcji Tenisa Stołowego pod nazwą "Stella-Niechan". Podopieczni klubu brali udział w międzynarodowych turniejach tenisa stołowego m.in. w Austrii. Zawodniczki reprezentowały Polskę w rozgrywkach z krajami europejskimi, m.in. z Niemcami i Szwecją. Nieprzerwanie od dziewiętnastu lat pełni funkcję prezesa UKS "Niechan", a od 24 lat jest głównym organizatorem wraz z posłem Tadeuszem Tomaszewskim "Ogólnopolskiego Biegu Niechana". W 2005 roku wykryto u niego chorobę nowotworową, którą zdołał pokonać. Do dziś wspiera działania sportowe gminy Niechanowo, organizując min. zawody tenisa stołowego oraz unihokeja, wyjazdy na basen czy inne turnieje sportowe.

Autorzy

Zespół projektowy pod opieką Barbary Jankowiak w składzie Patryk Klimczak, Asia Trzaskawa, Jagoda Frątczak, Aleksandra Morawska, Katarzyna Zielińska, Weronika Lisiecka

Kalendarium:

 • 1976 ― studia na AWF w Pozna...
 • 05.1 ― data urodzenia
 • 16.0 ― data ślubu
 • 1971 ― awans na stopień nauc...
 • 01.0 ― awans na stopień nauc...
 • 1974 ― początek pracy w Zbio...
 • 05.1 ― data urodzenia
 • 1983 ― otrzymał "Złotą Odzna...
 • 1984 ― odznaczenie Srebnym K...
 • 1987 ― odznaczenie odznaką „...
 • 1994 ― utworzenie grupy zało...
 • 1994 ― utworzenie grupy zało...
 • 1995 ― zarejestrowanie Uczni...
 • 1995 ― rejestracja Uczniowsk...
 • 2005 ― walka z chorobą nowot...
 • 2005 ― walka z chorobą nowot...
 • 2007 ― odznaczenie odznaką h...
 • 2010 ― otrzymał "Złotą Odzna...

Cytaty:

 • „"twierdzono zawsze, że...”

Zobacz też: