ks. Włodzimierz Laskowski image

bł. ks. Włodzimierz Laskowski

ur. 30 stycznia 1886 roku
zm. 8 sierpnia 1940 roku
Filozofia i religia
 
Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego w Zębowie
Bł. ks. Włodzimierz Laskowski

Bł. ks. Włodzimierz Laskowski

Bł. ks. Włodzimierz Laskowski

Dzwon im. bł. ks. Włodzimierza Laskowskiego

Kaplica bł. ks. Włodzimierza Laskowskiego w kościele we Lwówku

Kaplica bł. ks. Włodzimierza Laskowskiego w kościele we Lwówku

Kaplica bł. ks. Włodzimierza Laskowskiego w kościele we Lwówku

Msza dziękczynna za beatyfikację ks. Włodzimierza Laskowskiego (Lwówek, 05.09.1999)

Msza dziękczynna za beatyfikację ks. Włodzimierza Laskowskiego (Lwówek, 05.09.1999)

Msza dziękczynna za beatyfikację ks. Włodzimierza Laskowskiego (Lwówek, 05.09.1999)

Pomnik ks. Włodzimierza Laskowskiego we Lwówku

Poświęcenie dzwonu im. bł. ks. Włodzimierza Laskowskiego

Włodzimierz Laskowski

Włodzimierz Laskowski

Włodzimierz Laskowski

Bł. Ks. Włodzimierz Laskowski
15
1

Pochodzenie

Włodzimierz Laskowski urodził się 30 stycznia 1886 roku w Rogoźnie jako czwarty z pięciorga dzieci Stanisława i Klementyny z Głowińskich.

Ojciec Włodzimierza był profesorem gimnazjum w Ostrowie, Poznaniu, Rawiczu i w Rogoźnie.

Dzieciństwo

15 lutego został ochrzczony w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wita w Rogoźnie. Otrzymał imię Jana z Maty. Później posługiwał się imieniem Włodzimierz najprawdopodobniej dlatego, że jego najmłodszy brat miał również na imię Jan. Wychowywany był w rodzinie patriotycznej i religijnej.

Edukacja

Włodzimierz Laskowski rozpoczął edukację w 1891 roku w szkole elementarnej, kontynuował ją w gimnazjum w Rogoźnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął  studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie był to łatwy okres w życiu młodego studenta. Zmieniał uczelnie, studiował w Lipsku, Wrocławiu i Greifswald.

W 1910 roku wstępuje do Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Praca jako kapłan

Praca jako wikariusz

Dnia 1 marca 1914 roku diakon Włodzimierz Laskowski przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. arcybiskupa Edwarda Likowskiego.

Dokładnie po miesiącu od chwili święceń ks. Włodzimierz został powołany na stanowisko wikariusza w parafii św. Idziego w Modrzu.

Po dziesięciu miesiącach, 1 stycznia 1915 roku młody wikariusz zostaje powołany do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Jako młody ksiądz musiał wykazywać się umiejętnościami organizacyjnymi, skoro w 1917 roku powołano go na bardzo odpowiedzialne stanowisko w nowo powstałym Związku Towarzystw Dobroczynnych "Caritas", a po kilku latach na stanowisko prokuratora w Seminarium Duchownym w Poznaniu. Praca w Caritasie pochłaniała bez reszty ks. Laskowskiego. Okres powojenny wymagał pomocy wielu poszkodowanym.

Parafia we Lwówku

1 listopada 1927 roku ks. Włodzimierz Laskowski zostaje proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej  we Lwówku.

Wziął się ostro do pracy. Rozpoczął budowę probostwa, założył gazowe oświetlenie w kościele, w 1932 roku przystąpił do budowy kościoła w Bolewicach.

Ks. Laskowski był wielkim czcicielem Najświętszego Sakramentu i to zapewne zainspirowało do zorganizowania Dekanalnego Kongresu Eucharystycznego w dniach 15 i 16 września 1934 roku. Głównym celem kongresu, w którym uczestniczył kardynał August Hlond - prymas Polski, było spotęgownie wśród wiernych czci i szczególnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Było to bardzo ważne wydarzenie zaróno dla parafii, jak i samego miasta.

II wojna światowa

1 września 1939 roku wybucha II wojna światowa. Już przed wybuchem wojny ks. Włodzimierz Laskowski zabezpiecza cenne akcesoria kościelne ukrywając je w Poznaniu na Skałce u księdza prałata Narcyza Putza. 15 maja 1940 roku ksiądz Włodzimierz Laskowski zostaje aresztowany i wywieziony do Fortu VII w Poznaniu. Natomiast 24 maja zostaje przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie otrzymuje numer obozowy 11160. Obóz w Dachau był poczatkiem drogi zbliżającej  do męczeńskiej śmierci księdza Włodzimierza.

2 sierpnia 1940 roku ks. Laskowski wraz z wieloma innymi księżmi, zwłaszcza z diecezji poznańskiej, znalazł się w obozie w Gusen. Do głównych zajęć w obozie należała praca w kamieniołomach.

Ksiądz Włodzimierz Laskowski zwracał uwagę swoją postawną sylwetką. Gdy pilnujący dowiedzieli się, że jest on kapłanem zaczęli znęcać się nad nim kopiąc i bijąc po twarzy. W końcu przewrócili go i skacząc po brzuchu czekali, aż straci przytomność. Jednak tego było mało. Rozwścieczony kapo tłukł leżącego drewnianym kołkiem. Ksiądz w każdej chwili kiedy odzyskiwał świdomość, żarliwie się modlił, wzywając imię Jezusa.

O godzinie dwunastej w południe odbył się apel. Ksiądz Laskowski skatowany, ze zmasakrowaną twarzą, okrwawiony i majaczący leżał na placu. Po apelu koledzy odnieśli ks. Włodzimierz do szpitala, gdzie zmarł o 13.15. Było to 8 sierpnia 1940 roku.

Znaczenie postaci

Błogosławiony ks. Włodzimierz Laskowski jest dla nas wzorem pobożności i miłości do ludzi. Jego proste, zwyczajne życie zakończone męczeńską śmiercią jest wzorem do naśladowania.

Źródła:

Danuta Ledworowska "Błogosławiny Ks. Włodzimierz Laskowski proboszcz i męczennik".

Wywiad z Danutą Ledworowską.

Pamiątki Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej we Lwówku

Zdjęcia Zbigniew Gawełek.

Szymon Konieczny - Spacer po lwóweckim cmentarzu.

English abstract

Blessed Priest Wlodzimierz Laskowski (1886-1940) The Parish Priest of the church under the patronage of the Blessed Virgin Mary in Lwówek in the years 1927-1940. Brutally murdered by the Nazis in the concentration camp in Gusen. Beatified by Pope John Paul II on 13 June 1999 in Warsaw, among the 108 Martyrs of World War II.

Kalendarium:

 • 15 i ― Dekanalny Kongres Euc...
 • 15 m ― aresztowanie ks. Włod...
 • 30 s ― data urodzenia
 • 13 c ― beatyfikacja
 • 12 g ― powierzenie stanowisk...
 • 1 ma ― przyjęcie święceń
 • 1 st ― nominacja
 • 8 si ― data śmierci
 • 1 li ― ks. Włodzimierz Lasko...

Cytaty:

 • „Dziś jeszcze mam przed...”
 • „Jeden z gestapowców po...”
 • „Ksiądz Laskowski był w...”

Zobacz też:

 • > II wojna światowa...