Józef Świątkiewicz image

Józef Świątkiewicz

 
 
Nauki społeczne i humanistyczne
„"Warto pracować na rzecz naszej Ojczyzny"”
Szkoła Podstawowa im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Iłówcu
Gen.Wojciech Jaruzelski w Pałacu w Czempiniu, gdzie Józef Świątkiewicz pełnił funkcję kierownika

Józef Świątkiewicz

2

Pochodzenie

Urodził się 18 kwietnia 1948 roku w Kościanie. Mieszkał w Czempiniu. Jego ojciec był kierownikiem Szkoły Podstawowej w Borowie. Uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Kościanie. Pracował w Zakładach HCP „Cegielski” na stanowisku ślusarza. Do 1997 roku był kustoszem pałacu w Czempiniu należącym do Korporacji Rolnej AGROS.

Zmarł 1 lipca 2009 roku w Kościanie, w wieku 61 lat. Dwa dni później, 3 lipca został pochowany na katolickim cmentarzu w Czempiniu. Na miejsce spoczynku odprowadziła go rodzina, przyjaciele, delegacje organizacji społecznych, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów i mieszkańcy.

Działalność regionalna i społeczna

1972 roku, dzięki dr Henrykowi Florkowskiemu, Józef Świątkiewicz przyłączył się do Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej. W latach 1980-2009 został członkiem Zarządu Towarzystwa, a od roku 1998 do 2009 pełnił funkcję sekretarza. Udzielał się w nim przez 37 lat. Stał się jednym z najwybitniejszych w kraju znawców wielkopolskich rodzin ziemiańskich. Dr Florkowski nazywał go „chłapologiem”. Zajmował się działalnością kulturalną i oświatową.

Józef Świątkiewicz kolekcjonował różne wydawnictwa, grafiki, fotografie, plakaty, stare widokówki, dokumenty, książki dotyczące ziemiaństwa, Czempinia, Krzywinia i okolic. „(…) od najmłodszych lat otaczały mnie książki z biblioteki Ojca – wiejskiego nauczyciela i właściwie to one dały początek mojej kolekcji. Były to „Pamiętniki generała Dezyderego Chłapowskiego” autorstwa ks. Waleriana Kalinki” - słowa Józefa Świątkiewicza podczas wystawy zorganizowanej w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu w 1999 roku.

 Prezentował swoje zbiory na wystawach m.in. w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu („Być Polakiem” w 1980 roku, „Wielkopolscy Bibliofile” w 1997 roku). Dwukrotnie wystawiał swoje prace dla Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki.

W połowie lat 70., został członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki. Był prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół  i Sympatyków Ziemi Czempińskiej, członkiem Krzywińskiego Towarzystwa Kulturalnego, członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, członkiem Zespołu do Spraw Ochrony Walk i Męczeństwa Powiatu Kościańskiego. Przewodniczył Radzie Muzeum Regionalnego im. dr H.Florkowskiego w Kościanie. Był radnym powiatowym.

Józef Świątkiewicz do 1997 roku był kierownikiem pałacu w Czempiniu. Zorganizował około 50 koncertów muzyki klasycznej pod hasłem „Muzyka w pałacach”.W latach 80-tych, kiedy pełnił funkcję kustosza, w pałacu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu Centralnego PZPR. Brał w nim udział gen. Wojciech Jaruzelski, który w 1989 roku został prezydentem. W 1996 roku, już jako osoba prywatna, przyjechał ponownie do Czempinia.

Udzielał się nieformalnie w mediach i innych stowarzyszeniach. Występował w charakterze konsultanta filmów historycznych dla TV Warszawa i TV Poznań. Często gościł na antenie radia Merkury. Wspierał swoimi zbiorami ludzi nauki i dziennikarzy.

Zasługi

Własnym sumptem wyremontował i przywrócił do świetności grobowiec gen. Dezyderego Chłapowskiego i jego najbliższych na cmentarzu w Rąbiniu. Zabiegał o przetrwanie starych nagrobków.

W 2006r. podczas nadania Muzeum Regionalnemu w Kościanie imienia Henryka Florkowskiego, przedstawił sylwetkę Patrona. Zabiegał, aby szkoły przyjmowały imiona lokalnych bohaterów.

Działał w Lesznie w Klubie „Warta nad poznańskim rowem” i podpisywał liczne petycje przeciwko próbom wydobywania węgla brunatnego ze złóż wielkopolskich.

Dzięki Józefowi Świątkiewiczowi ożywił się regionalny ruch wydawniczy w mieście i gminie Czempiń.

Odznaczenia

Został wyróżniony wieloma odznaczeniami. Posiadał odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury, odznakę honorową Za zasługi w rozwoju Województwa Poznańskiego, Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami, medal Za ochronę zabytków Województwa Poznańskiego,  W 2001 roku został odznaczony medalem Fundacji dr H.Florkowskiego i Synów – Ziemia Kościańska swemu miłośnikowi. 9 października 2002 roku otrzymał medal Za zasługi dla Ziemi Czempińskiej w dziedzinie kultury regionu kościańskiego, ochrony dóbr kultury materialnej i działalności wydawczej.

Przed śmiercią, 26 maja 2009 roku, nadano mu godność Honorowego Obywatela Gminy Czempiń. Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej przyznało pośmiertnie Medal Bene Meritus za wybitne zasługi dla Towarzystwa i Regionu.

Działalność popularyzatorska

Józef Świątkiewicz stał się ekspertem w wielu sprawach historycznych. Wygłaszał prelekcje. W latach 1975-2009 na otwartych zebraniach Towarzystwa Ziemi Kościańskiej wygłosił wykłady:

1)      „Zapiski z wędrówek śladami Chłapowskich” (1975)

2)      „Dawne kopalnie węgla brunatnego na Ziemi Kościańskiej” (1978)

3)      „Morawscy z Jurkowa” (1982)

4)      „Remonty pałaców w Borówku i Popowie Starym” (wspólnie z H.Florkowskim) (1983)

5)      „Maurycy Komorowicz – wulkanolog” (1984)

6)      „Kościół parafialny w Czempiniu” (1994)

7)      „Zygmunt Chłapowski (1864-1919)” (1995)

8)      „Inż. Antoni Jezierski – przemysłowiec z Czempinia” (1996)

9)      „Helena Modrzejewska w Kościańskiem” (1998)

10)   „Chłapowscy. Kronika rodzinna” (1999)

11)  „Borowo k.Czempinia – zarys dziejów” (2000)

12)  „80 lat harcerstwa w Czempiniu” (2001)

13)  „Dr n.med. Henryk Florkowski jako regionalista i społecznik” – wykład z okazji 80-lecia urodzin H.Florkowskiego

14)  „Czesław Przygodzki z Czempinia – regionalista i pedagog” (2002)

15)  „Wańkowiczowie z Gorzyczek” (2003)

16)  „Dr n.med. Henryk Florkowski. W I rocznicę śmierci” (2005)

17)  „Mieczysław Chłapowski z Kopaszewa” (2005)

18)  „O Rogerze Sławskim i wieży kościoła farnego w Kościanie” (wspólnie z K.Zimniewiczem) (2008)

19)  „Generałowie Powstania Wielkopolskiego pochodzący z Ziemi Kościańskiej.W 90-tą rocznicę wybuchu Powstania” (2009)

Z zapałem opowiadał dzieje rodów Chłapowskich, Morawskich, Wańkowiczów, historii Czempinia i okolic. Wykłady zawierały także biogramy zasłużonych osób.

Pisał na łamach „Przeglądu Wielkopolskiego”, którego wydawcą jest Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne w Poznaniu. Zamieszczał swoje opracowania w prasie regionalnej: „Wiadomości Kościańskie”, „Orędownik Powiatowy”, „Panorama Leszczyńska”, „Biuletyn Stowarzyszenia Porozumienie Ziemia Kościańska”.

Pod redakcją Józefa Świątkiewicza ukazała się publikacja „Henryk Florkowski – lekarz, społecznik, regionalista” (2003). Rok później wystąpił w roli współredaktora z Z.Witkowskim kolejnego tomu „Pamiętnika Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej” (2004). Był autorem również publikacji zwartych, np. „80 lat Klubu Sportowego „Helios” w Czempiniu 1922-2001” (2001) (red. i współuczestnictwo), „60 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowie” (2005). Był również współautorem publikacji „Kościół Świętego Michała Archanioła w Czempiniu” oraz „W hołdzie poległym i męczennikom tej ziemi za dar wolności i niepodległości Polski”. 

W „Pamiętnikach” publikował swoje opracowania, które obejmowały także indeksy osób i miejscowości.

1)      „Dawne kopalnie węgla na Ziemi Kościańskiej” (1980)

2)      „Pałac w Czempiniu – Borówku i jego mieszkańcy” (1991)

3)      „M.Komorowicz (1881-1923), podróżnik i wulkanolog” (1992)

4)      „Zapomniany fotograf z Czempinia” (1994)

5)      „Gustaw Mucharski (1880-1951)” (1998)

6)      Indeks osób (1998)

7)      Indeks miejscowości (1998)

8)      „Kazimierz Chłapowski (1896-1976)” (2000)

9)      „Klub olimpijski „Jantar” w Racocie” (2004)

10)    „Czesław Przygodzki (1912-1996). Honorowy członek TMZK, pedagog, artysta plastyk, regionalista” (2008)

Znaczenie postaci

Józef Świątkiewicz był działaczem kultury, regionalistą, znawcą historii Ziemi Kościańskiej, a także województwa wielkopolskiego. W ciągu całego swojego życia inicjował i realizował działania, dzięki którym poznawaliśmy historię naszego regionu. 21 maja 2008 roku podczas 220 rocznicy urodzin gen. Dezyderego Chłapowskiego, patrona Szkoły Podstawowej w Iłówcu i 45-lecia istnienia placówki przybliżył uczniom w niezwykły sposób jego sylwetkę i zasługi. Józef Świątkiewicz za swoją działalność był odznaczany wielokrotnie medalami i nagrodami. Organizował wystawy, wygłaszał referaty, był autorem wielu publikacji. Z jego wiedzy i zbiorów korzystało wiele osób. Zawsze serdeczny, życzliwy, skromny i bezinteresownie pomagający innym.

                                 "Warto pracować na rzecz naszej Ojczyzny!" - motto Józefa Świątkiewicza

English abstract

Józef Świątkiewicz was born on April 18, 1948 in Kościan and died on July 1, 2009 in Kościan. He was a cultural activist and an expert on the history of Kościan County and its regions as well as Greater Poland. During his life he initiated and carried out many actions which enriched our knowledge of the region. For those cultural activities, among many others, he received numerous medals and awards. Moreover, he organised many exhibitions, presented papers and was an author of many publications. His books and publications have often been quoted by other scholars. Józef Świątkiewicz was always warm-hearted, modest and unselfishly helpful to others.

Kalendarium:

 • 18.0 ― Data urodzin
 • 1970 ― Przyłączenie do Wielk...
 • 1972 ― Przyłączenie do Towar...
 • 1980 ― Wystawa "Być Polakiem...
 • 1997 ― Wystawa "Wielkopolscy...
 • 1998 ― Przyjęcie funkcji sek...
 • 2001 ― Odznaczony medalem Fu...
 • 09.1 ― Odznaczony medalem Za...
 • 26.0 ― Przyznanie tytułu Hon...
 • 01.0 ― Data śmierci

Cytaty:

 • „"Warto pracować na rze...”

Zobacz też:

 • > Chłapowski Dezydery
 • >
 • >