Edmund Cholewicki image

Edmund Cholewicki

 
 
Architektura i sztuka | Muzyka | Nauki przyrodnicze | Wojskowość
 
Zespół Szkół w Rychwale
100_lecie Straży OSP Rychwał

Fotografia rodzinna1

Fotografia rodzinna 2

Kapelmistrzowie

Orkiestra dęta

Władysław Cholewicki

żona

7

POCHODZENIE

Urodził sie 16.07.1917 roku, choć (jak sam twierdzi) faktycznie urodził się w 1916 roku. Jego rodzicami byli Władysław i Julia z domu Szabłowska. Rodzina miała pochodzenie szlacheckie.

DZIECIŃSTWO

Miał dziewięcioro starszego rodzeństwa. Rodzina podczas I wojny światowej została ewakuowana do Rosji, do miejscowości Krywiel, gdzie żyła w bardzo dobrych warunkach. W Rosji przebywał do ukończenia wojny. Po zakończeniu działań wojennych wszyscy wrócili do Polski. Na szczęście dworek nie został zniszczony, mogli więc w nim ponownie zamieszkać.

Kiedy Edmund skończyl 17 lat, jego rodzice zmarli.

EDUKACJA I DZIAŁALNOŚC WOJSKOWA

Szkołę Podstawową ukończył w Zambrowie. W styczniu 1931 roku został przyjęty do orkiestry wojskowej 71 pułku piechoty w Zambrowie w charakterze ucznia. W kwietniu 1938 roku został powołany do odbycia służby czynnej z rocznikiem poborowych 1916. Po półrocznym przeszkoleniu powrócił do orkiestry. Tu uzyskał stopień starszego strzelca, a później kaprala; zdal także egzamin muzyczny w Warszawie dla podoficerów zawodowych.

W pierwszych dniach wojny dowodził oddziałem taborów przewożących amunicję i inny sprzęt wojskowy. Trafił do niewoli niemieckiej, z której udało mu sie zbiec. W okresie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej i został awansowany do stopnia podporucznika wojska polskiego. Miał pseudonim: WĄŻ. W partyzantce poznał swoją żonę, tu też urodził się ich najstarszy syn. Po wojnie wydano wyrok na wszystkich działaczy AK, również na Edmunda i jego żonę.

KOLEJNE ETAPY ŻYCIA

Po wojnie rozpoczął pracę w biurze Nadleśnictwa Grodziec, a następnie w Nadleśnictwie Benewicze. Ukończył Technikum Leśne w Mojej Woli i został leśniczym w Józefowie.

Od 1956 roku do emerytury pracował jako leśniczy w Królikowie.

Zawodowo pracował przez okres 36 lat.

W 1948 roku wstąpił do strażackiej orkiestry w Pyzdrach. Gdy zamieszkał w Rychwale, działał w orkiestrze OSP. Przez 14 lat pełnił funkcję kapelmistrza. Przez wiele lat był prezesem Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Był też działaczem kółek rolniczych.

TYTUŁY I ODZNACZENIA

Edmund Cholewicki za swą pracę społeczną i zawodową został odznaczony:

* Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

* Krzyżem Polonia Restituta

* Krzyżem Partyzanckim

* Krzyżem Armii Krajowej

* Medalem za Udział w Wojnie Obronnej

* Złotą Odznaką za Zasługi dla Obrony Cywilnej

* Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa

* i wieloma innymi odznaczeniami.

W czerwcu 2002 roku z rąk Prezesa Rady Ministrów otrzymał PATENT o treści:" W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej potwierdza się, że podporucznik Wojska Polskiego Pan Edmund Cholewicki w latach walki zbrojnej z najeźdźcą z honorem pełnił żołnierską powinność i uzyskał prawo do zaszczytnego tytułu: Weteran Walk o Wolnośc  i Niepodległość Ojczyzny."

ZNACZENIE POSTACI

Edmund Cholewicki to zaszczytna postać dla miasta Rychwała i kraju - społecznik, żołnierz, patriota, weteran, który swoją pracą zasłużył na uznanie i szacunek. Człowiek utalentowany muzycznie, miłośnik łowiectwa, przyrody i pożarnictwa.

CIEKAWOSTKI

 W Królikowie dąb, który ma przeszło 145 lat nazwano imieniem Edmund - stało się to w wyniku plebiscytu. Miano to związane jest z dwoma postaciami - naszym bohaterem i leśniczym.

W przygotowaniu jest drzewo genealogiczne rodziny.

Był bardzo ambitny, np. gdy wrócił do orkiestry wojskowej, ćwiczył po 8 godzin dziennie.

Oprócz wielu tragicznych wojennych historii, przeżył także następującą przerażającą sytuację: Niemcy rozkazali wszystkim wziętym do niewoli żołnierzom położyć się na placu ćwiczebnym. Wypuszczono konie, które tratowały leżących. Jeśli ktoś próbował się podnieść, rozstrzeliwano go.

Autorzy

Zespół projektowy pod opieką Iwony Kwiatkowskiej w składzie Joanna Janiak, Wiktoria Sztuba, Jakub Kwieciński, Mateusz Cholewicki, Ksawery Wojciechowski, Marcin Mijalski

Kalendarium:

  • 16 l ― data urodzenia
  • 7 li ― data śmierci

Zobacz też:

  • >