Albin Batycki image

Albin Batycki

ur. 18 września 1961
 
Polityka i społeczeństwo | Sport
 
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim
Albin Batycki na paraolimpiadzie w Pekinie

Albin Batycki na spotkaniu w ,,Trójce''

Albin Batycki w Pekinie

Budynek SP nr 3 od ul

Obiór nagrody "Zasłużony dla ziemi koźmińskiej"

Odbiór nagrody "Człowiek bez barier"

Paraolimpiada w Atenach

Paraolimpiada w Londynie

Puchar

Puchar "Człowiek bez Barier"

Puchar "Człowiek bez Barier"

Puchary Albina Batyckiego

Film o Albinie Batyckim
Ranking Albina Batyckiego
12
1
1

Film "Praca nad biogramem Albina Batyckiego"

Integracyjny Klub Sportowy "SPARTAKUS" Koźmin Wlkp.

Sukcesy Albina Batyckiego

Pochodzenie

Urodził się w Koźminie.

Dzieciństwo

Od zawsze interesował się sportem. Jako młody chłopak kopał piłkę na Zielonym Rynku.

Edukacja (lub "młodość")

Był uczniem Technikum Ogrodniczego w Lesznie. Dostał się do klasy o zwiększonej ilości zajęć z wychowania fizycznego. Trenował biegi, sporty zespołowe. Tam spotkał się pierwszy raz z tenisem ziemnym. Po 1,5 roku gry zdobył III miejsce w mistrzostwach szkoły. Po zakończeniu szkoły wypadek przekreślił jego zainteresowania sportowe.

 

Etap pierwszy

Albin Batycki uległ wypadkowi w wieku 21 lat. Złamał kręgosłup. Od 1983 roku życie rozpoczął z wózkiem inwalidzkim. Rehabilitacja trwała bardzo długo.

Etap drugi

Narodził się po raz drugi 13 lat później po rehabilitacji, przyzwyczajeniu się i przystosowaniu otoczenia do życia na wózku, po pierwszym treningu tenisa ziemnego. Przesiadł się wtedy na wózek aktywny i zaczął regularnie ćwiczyć pod okiem trenerów: Wiesława Bergera i Pawła Owczarza. Na pierwszy sukces nie musiał czekać długo. Już po 1,5 roku w pierwszym turnieju zdobył III miejsce w grze deblowej. Ten sukces utwierdził go, że warto trenować. W Mistrzostwach Polski zdobył I miejsce w grze deblowej i III w singlu. Został powołany do kadry narodowej. Rozpoczęła sie jego kariera sportowa, czyli zgrupowania, obozy, ciężkie treningi, wyjazdy.  Powołał w Koźminie Wlkp. Intergracyjny Klub Sportowy "Spartakus", zrzesające osoby sprawne i niepełnosprawne. Obecnie jest 102 członków, z czego 11 to osoby niepełnosprawne.

Sukcesy

Od 30 lat parusza się na wózku inwalidzkim, a od 17 gra w tenisa ziemnego. W 2000 roku zdobył brąz w Szwajcarii. W 2004 wywalczył srebrny medal w drużynowych Mistrzostwach Świata w Nowej Zelandii. W kolejnych Drużynowych Mistrzostwach Świata zdobył brąz w Brazylii, III miejsce na 32 drużyny, które zakwalifikowały się do mistrzostw. Jego tytuły mistrzoskie z Mistrzostw Polski: pięciokrotny Mistrz Polski w grze deblowej, trzykrotny wicemistrz, dwukrotny wicemistrz w grze pojedyńczej. Trzykrotnie reprezentował Polskę  na paraolimpiadach w: Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012). Został ''Człowiekiem bez barier 2008 r.'' Albin Batycki zdobył tytuł Sportowiec roku 2005. Otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej”. Wygrywał w wielu międzynarodowych mistrzostwach. Jego osiągnięcia na tych zawodach to: ośmiokrotnie trzecia lokata w grze singlowej, trzykrotnie pierwsza lokata w grze deblowej i pięciokrotnie druga lokata - także w deblu. Albin Batycki to człowiek - instytucja. Ze sportowym uporem angażuje się w akcje społeczne. Od wielu lat jest działaczem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Polskiego Związku Tenisa na Wózkach, członkiem Rady Konsultacyjnej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie oraz działaczem Powiatowaj Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Współpracuje z Akademią Tenisową Karoliny Woźniackiej. Radny Powiatu Krotoszyńskiego.

Znaczenie postaci

Albin Batycki jest paraolimpijczykiem, tenisistą, prezesem Integracyjnego Klubu Sportowego "Spartakus", który w swojej działalności sportowej i społecznej promuje gminę Koźmin Wlkp. Jako radny powiatowy zadbał o bezpieczeństwo uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp. Dzięki jego zaangażowaniu jest przejście dla pieszych na ul. Poznańskiej. Ponadto ulica została jednokierunkowa.

Źródła

1) Informator wydany na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, tekst Dariusz Dymarski

2) "Echo Koźmina"

3) "Gazeta Krotoszyńska"

4) "Rzecz Krotoszyńska"

5) "Głos Wielkopolski"

6) Wywiad z Albinem Batyckim

7) Wywiad z Arletą Szkudlarek - dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

8) Wywiad z Maciejem Bratborskim - burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

English abstract

Albin Batycki is a disabled Olympian, a tennis player and a director of The Integration Sport Club called “Spartakus”. His sport and public work promotes Koźmin Wielkopolski. As the councilor, he took care of the students from Kornel Makuszyński Primary School. For him, the safety of the pupils was the most important. Therefore, thanks to his involvement, the school gained both, the pedestrian crossing and the one-way Poznańska Street.

Autorzy

Zespół projektowy pod opieką Alicji Gawrońskiej w składzie Zuzanna Stasiak, Mateusz Glinkowski, Szymon Kaźmierczak, Mikołaj Jakubiak, Maciej Kaźmierczak, Łukasz Szpakowski

Kalendarium:

  • 18.0 ― data urodzenia
  • 1997 ― Powołanie Intergracyj...

Cytaty:

  • „Dzięki stowarzyszeniu ...”
  • „Zasługi Albina Batycki...”

Zobacz też:

  • > Paraolimpiada 2004 rok
  • > Paraolimpiada 2012 rok
  • > Paraolimpiada 2008 rok